Sponzor dogodka

Vabimo vas na ​dan specialnih knjižnic, ki bo potekal 
30. maja 2024
v ​​Slovenskem etnografskem muzeju.

Kotizacija za člane področnih društev: brezplačno
Kotizacija za nečlane: 30 EUR

Dogodek organizira Sekcija za specialne knjižnice pri 
Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem.

Vsi udeleženci bodo prejeli potrdilo o udeležbi. 

Spodbujeni z novimi tehnološkimi možnostmi uporabniki specialnih knjižnic spreminjajo načine dostopanja do informacij, navade in potrebe, kar vzpodbuja knjižničarje k uvajanju novih storitev v knjižnicah, k novim vrstam dela in pridobivanju novih znanj, spretnosti ter veščin.

Specialne knjižnice se z novimi trendi in s tehnologijami, ki se vsepovsod dotikajo aktualne digitalizacije in digitalne preobrazbe, srečujejo in ukvarjajo že dolgo. Da se lahko ohranja hiter ritem sprememb, usvaja nove veščine in kvalitetno izkorišča čas za pridobivanje potrebnega znanja, so nujni posebni prijemi in jasni cilji, ki pa niso vedno vezani ne na knjižničarsko stroko in ne na cilje matičnih ustanov. Pretirano sledenje obeh lahko pripelje do neobvladljive količine dela.

Vzpostavljanje operativne odličnosti zahteva čas in način, zaradi česar sta neizbežna ustrezna komunikacija in izobraževanje zaposlenih o preoblikovanju obstoječega okolja. Digitalna preobrazba je katalizator operativne odličnosti in priložnost za izboljšanje učinkovitosti in koristnosti ne samo v knjižnici, ampak tudi v njeni matični organizaciji. Da bi se vzpostavil nov način dela, je poleg sodobne IKT infrastrukture potrebno veliko komunikacijskih, socialnih, digitalnih in mobilnih veščin ter znanj.

Odgovore na vprašanja, kako doseči operativno odličnost in kako z učinkovitostjo voditi svojo kariero, napredovati ter biti v koraku s časom, bomo iskali na letošnjem Dnevu specialnih knjižnic.  

Vabljeni!

Program

9.00-9.30 Registracija
9.30-9.45
Pozdravni nagovori
Barbara Kavčič, predsednica Sekcije za specialne knjižnice pri ​Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije
9.45-10.25
mag. Urška Bittner Pipan, Andragoški center Slovenije: Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje
Ana Peklenik , Andragoški center Slovenije Krepitev različnih kompetenc odraslih - ACS
10.30-11.00 dr. Danijela Brečko, Sofos: Profesionalna in osebna rast z roko v roki
11.00-11.30
Odmor
11.30-13.45 Mirjana Nešić, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd: ​Multimedijska orodja za knjižničarje – predstavitev in delavnica
13.45-14.00 Zaključki srečanja in napovednik

Predavatelji

Mag. Urška Bittner Pipan

Mag. Urška Bittner Pipan ima bogate izkušnje na področju kulture in izobraževanja odraslih. Zadnji dve desetletji je bila programska vodja na Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti, kjer je koordinirala okrog 2.000 dogodkov in vodila študijski center JSKD. Na Andragoškem centru Slovenije vodi projekt Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje. Nasmeh ji rišejo potovanja, dobre knjige in kakovostna glasba.

Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje
V prispevku bo predstavljen projekt Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje - VŽU, ki bo potekal do konca oktobra 2028. Z njim si na ACS skupaj s partnerji prizadevajo dvigniti zavest o pomenu učenja med odraslimi, spodbujati njihovo vključevanje v vseživljenjsko učenje ter izboljšati njihove kompetence za boljše delovanje v družbi. Krepil bo tudi sodelovanje med izobraževalnimi ustanovami v vseh resorjih, tako v javnem kot zasebnem sektorju. S projektom se želi sprožiti spremembo učne kulture med odraslimi, dvigniti pomen znanja in spretnosti na vrednostni lestvici. Projekt financirata Republika Slovenija in Evropska unija v podporo učenju naklonjene družbene klime. Navzven bo najbolj viden in odmeven skozi večletno medijsko kampanjo, spletni portal s številnimi vsebinami, regijsko mrežo koordinatorjev vseživljenjskega učenja ter  50 dogodkov, ki se bodo odvili po vsej Sloveniji. Ti bodo ljudi spodbujali k razmisleku in vključevanju v bogato in raznoliko ponudbo vseživljenjskega učenja.

Ana Peklenik

Ana Peklenik je zaposlena v Promocijskem in informacijskem središču ACS. Vodi specialno knjižnico in ureja mesečnik za izobraževanje odraslih e-Novičke ACS. O knjigah in knjižničarstvu pa tudi o drugih zanimivih temah piše prispevke in objave na spletnih družbenih omrežjih. Kjer in kadar je le mogoče, spodbuja k branju, saj je to ena njenih najzgodnejših ljubezni.

Krepitev različnih kompetenc odraslih - ACS
Prispevek osvetljuje izobraževalno dejavnosti ACS. Ta je usmerjena tako v krepitev kompetenc strokovnjakov v izobraževanju – pedagogov in andragogov – kot tudi v izobraževanje in usposabljanje vsebin, ki jih odrasli potrebujejo pri svojem delu. V času, ko so delovna okolja, zahteve dela in odnosi stalno pod pritiskom sprememb, nedvomno zaposleni potrebujejo potrditve, da delajo dobro, pa tudi novo znanje, da lahko tako ostane. V sodelovanju z zunanjimi sodelavci na ACS organizirajo izobraževanja in usposabljanja, ki na delavniški način v zaupnem vzdušju to omogočajo. Visoke ocene, s katerimi udeleženci vrednotijo vsebino, izvedbo in predavatelje, potrjujejo, da srečanja omogočajo dobrodošle spremembe in povečujejo motivacijo za delo.

Dr. Danijela Brečko

D r. Danijela Brečko, v okviru inštituta Sofos že več kot 20 let raziskuje področje upravljanja znanja, razvoja talentov ter profesionalne in osebne rasti.  Pri delu in v življenju jo vodi moto: Povežimo talente in strasti,  v  skladu s katerim soustvarja tudi vizijo medanrodnega združenja za coachng in mentorstvo (EMCC Global).

Profesionalna in osebna rast z roko v roki
Peta industrijska revolucija riše povsem nove zemljevide profesionalnega in osebnega razvoja posameznika. V svetu,  kjer vlada volatilnost, negotovost,  kompleksnost in ambivalentnost nam kompetence kot skupek naših zmožnosti, niso dane enkrat za vselej,  načrtovati in negovati jih je potrebno celo življenje. Ali kot pravi A. Toffler, “nepismeni 21. stoletja ne bo tisti, ki ne bo znal pisat in brat, temveč tisti, ki se ne bo znal učiti, odučiti in ponovno učiti”  To je edina pot do profesionalne in osebne odličnosti.

Mirjana Nešić

Mirjana Nešić, bibliotekarska svetovalaka Raziskuje svet digitalnega in razmišlja o njegovi uporabi v kulturi, izobraževanju in drugod. Spodbuja uporabo digitalnih orodij in multimedije v knjižnicah in izobraževanju s predavanji, predstavitvami, tečaji in delavnicami za študente, knjižničarje, raziskovalce in univerzitetno osebje. Aktivno sodeluje pri domačih in mednarodnih projektih in konferencah s področja knjižničarstva, izobraževanja, kariernega razvoja in dela z mladimi. Aktivna je v avdiovizualni in multimedijski sekciji IFLA. Verjame, da je mogoče z nenehnim učenjem in deljenjem znanja spremeniti svet na bolje.

Multimedijska orodja za knjižničarje – predstavitev in delavnica
Delavnica Multimedijska orodja za knjižničarje se osredotoča na uporabo digitalnih orodij pri delu knjižnic tako na področju uvajanja novih ali izboljševanja tradicionalnih storitev kot tudi v kontekstu promocije knjižnične dejavnosti. Na delavnici bodo predstavljeni različni multimedijski formati in brezplačna/odprtokodna (open -source) orodja za ustvarjanje, urejanje in deljenje grafičnih, zvočnih in vizualnih vsebin, kar vključuje digitalne oblike: posterje, letake, video vadnice, promocijski avdio in video, kratke animacije, infografike, vsebine obogatene resničnosti (augmented reality), grafikone in dinamične predstavitve. Cilj delavnice je spodbuditii knjižničarje za večjo uporabo digitalnih orodij, platform in aplikacij za čim boljšo navigacijo skozi vseprisotno digitalno preobrazbo družbe.

Prijava

    Ker za vas pripravljamo posebno presenečenje, vas prosimo da odgovorite še na nekaj vprašanj:

    S prijavo dovoljujem uporabo in obdelavo svojih osebnih podatkov za namene vodenja evidence o udeležencih tega dogodka ter obveščanja po e-pošti v zvezi s prijavo, potekom, vsebino tega dogodka in aktivnostih po tem dogodku.

    Thank you! Your message has been sent.
    Unable to send your message. Please fix errors then try again.

    Programsko organizacijski odbor

    Violetta Bottazzo, Nataša Ciber, Barbara Kavčič, mag. Gregor Ilaš

    Accessibility